Herbicid (z latinského herba – rostlina a řeckého cidó – ničím) je přípravek na ochranu rostlin používaný k likvidaci nežádoucích rostlin/plevelů.
Herbicidy se používají nejen v zemědělství, ale i dalších oborech, například pro odstranění nežádoucích plevelů v lesnictví, v rámci dopravních tras (železnice) nebo městské údržby.
Dělení herbicidů je možné z několika hledisek:
Podle selektivity účinku
Selektivní herbicidy ničí jen specifickou skupinu rostlin, širokospektrální herbicidy či tzv. totální/neselektivní herbicidy způsobují poškození všech zasažených rostlin.
Podle termínu aplikace
předseťové – aplikované v době, kdy není na pozemku vyseta nebo vysázena žádná hospodářská plodina
preemergentní – určené pro aplikaci před vzejítím semen kulturních plodin
postemergentní – určené k použití v době kdy kulturní plodina již vzklíčila nebo je vysázena
Podle působení
Půdní herbicidy jsou obvykle aplikovány na povrch půdy nebo do půdy. Jsou přijímány kořeny a používají se obvykle jako preemergentní přípravky. Některé faktory, například vlastnosti sorpčního komplexu, ovlivňují jejich účinnost.
Listové herbicidy jsou aplikovány na nadzemní části rostliny a jsou absorbovány zasaženými tkáněmi. Jsou to obecně postemergentními herbicidy a mohou být buď rozvedeny systémově (systémové herbicidy) v celé rostlině nebo zůstat na konkrétním místě (kontaktní herbicidy). Ochranné vrstvy rostlin, jako je kutikula, listové vosky, buněčné stěny apod. mají vliv na absorpci herbicidu.
Podle mechanismu účinku
Herbicidy jsou často klasifikovány podle jejich působení, obvykle totiž mají podobné příznaky u náchylných rostlin. Klasifikace založená na mechanismu působení herbicidu je vhodnější při ochraně proti rezistenci. Klasifikace podle mechanismu působení (MOA) označuje první enzym, protein nebo biochemický proces postižený v rostlině po aplikaci. Podle tohoto kriteria označujeme herbicidy jako např.: ACCase inhibitory, ALS inhibitory, inhibitory EPSPS, syntetické auxiny a další)